wrz 2013 08

Minęło jakieś pięć lat od kiedy skończyli się Bossi i Bosso. Pierwsza seria, w której moja rola polegała na pisaniu scenariuszy pod postacie stworzone przez Michała Dzitkowskiego (nazywanego dalej Vigorem). Z Vigorem już kompletnie nie mam kontaktu od jakiegoś czasu. Z boku śledziłem jeszcze jego Metameta (przyznaję, że tylko przez jakieś 200 plansz, a powstało aż 666) i Popcorn Śmierci, który leży sobie nieaktualizowany.

Tak mi się ostatnio zebrało na wspominki, przeczytałem wszystkie paski (100 sztuk). Moje skill-jitsu jeszcze nie było wtedy najlepsze, ale stworzyłem wtedy parę fajnych scenariuszy. No i zawsze fajnie popatrzeć znowu na Vigorowe rysunki. W sumie jego kreski nadal nie umiem porównać do żadnej innej.

Więc wybrałem 10 moim zdaniem najfajniejszych pasków, żeby pokazać je większej liczbie osób. Wszystko możecie nadal znaleźć w dziale ŚCIĄGAJ, rzecz jasna. To jest taki mały wybór fajnych rzeczy dla leniwych.

KOLEJNOŚĆ CHRONOLOGICZNA:

klikaj w obrazki śmiało – otworzą się duże w nowej karcie

1.GOŁĄB

005golebie

Gołębie to szósty pasek stworzony z Vigorem. I w sumie pierwszy mój twór, w którym odkryłem, że cisza jest zabawna. W pierwszej wersji scenariusza Bossi gadał z gołębiami. Cieszę się, że do tego nie doszło. Nie, żeby coś było nie tak w gadaniu z gołębiami. Gołąb też człowiek.

2.POETA

009poeta

Uwielbiałem dramę wokół całego tego romantyzmu. Kiedyś nawet pisałem scenariusz komiksu o Norwidzie, który się przymila do umierającego Szopena, żeby tamten mu zostawił trochę kasy po śmierci. Nigdy go nie skończyłem. Chciałem mieć też scenę bijatyki Mickiewicza ze Słowackim pod wieżą Eiffela. Okazało się, że jeszcze wtedy nie istniała. A to pech.

3.KONKURS

016konkurs

Prawie każdy z pasków powstał na konkurs wrakowy. Wrak.pl to dawno nieżywy serwis komiksowy. Na forum był konkurs, w którym brało udział mnóstwo i starszych ode mnie komiksiarzy. I wiekiem, i stażem. Wcześniej Vi i ja tworzyliśmy paski oddzielnie. Później dopiero się spiknęliśmy, żeby połączyć siły. Okazało się, że i tak dostajemy tak samo duży wpierdol. Ale uczyliśmy się. Powyższy pasek był chyba pierwszym, który wygrał. Zajęło nam to 14 tygodni, co tydzień nowa edycja.

4.ŻYLETKA

018zyletka

Temat rzucił na konkursie Wraka Vigor. Tak wygląda nagroda – można wybrać temat kolejnego paska. I ten też dostał się na podium. To by był przewspaniały komiks, gdyby nie to, że temat jest puentą. Ale za to moim zdaniem jest to najfajniejszy wizualnie pasek Vigora. Klimat uchwycony perfekto.

5.MASTURBACJA

026masturbacja

Ten scenariusz powstał na długo przed paskiem. Odbył się kiedyś (w 2006) taki konwent komiksu internetowego – Zonk. W Krakowie. Faktycznie były to dwie salki na górze w ramach konwentu Dojicon. Tamże poznałem m.in. Myszę i Zbroja. Na Zonku odbyły się bitwy komiksowe. Dotarłem do finału. Ostatecznym tematem była właśnie masturbacja. Narysowałem koślawo kolesia bez rąk. Wygrałem.

A jako, że nie lubię okołoseksualnych tematów, co widać w całej mojej twórczości, skorzystałem z tego samego pomysłu, kiedy taki temat pojawił się na Wraku. Uwielbiam minę Bossiego w drugim kadrze.

6.ŚMIESZNE LUDZIKI

041smieszneludziki

Kolejny niemy komiks. Zwycięzca komiksu wrakowego, jeśli dobrze pamiętam. Parę osób na wraku uznało, że „to nie jest pasek komiksowy, bo jest prostokątem, a nie paskiem”. Wkurzony Vigor od tamtej pory tworzył dwie wersje komiksu: pasek na konkurs i prostokąt na stronę B&B.

7.AUTOMAT

050automat

Prywatnie chyba mój ulubiony komiks. W ogóle zauważyłem, że prawie żaden pasek z tych, które wybrałem o TOP 10, nie opiera się na dynamice między dwiema głównymi postaciami. Trochę się cieszę, bo to znaczy, że wyrosłem z komedii przeciwieństw.

8.PUMEKS

056pumeks

Mało kto zauważa, że wszystkie kobiety przebrały się za księżniczki, a mężczyźni za batmanów. Nie pamiętam już, który z nas wpadł na ten smaczek.

9.SAMOCHODZIKI

087wesolemiast

Zanim powstał Czyjś Tata, był Bosso. Strasznie się cieszę, że Vigor uchwycił agresję sytuacji. W ogóle to był pracowity gość. W pewnym momencie B&B ukazywało się trzy razy w tygodniu – 2 razy plansza długiego komiksu, a 1 raz pasek konkursowy (a czasem niekonkursowy). Żaden rysownik komiksowy nie cisnął wtedy tylu plansz, co Michał. Raz facet siedział całą noc i rysował 4 plansze specjala świątecznego, żeby był na czas (specjal dostępny w dziale ściągaj w paczce z paskami (nr 49)).

10.SZKRABY

091szkraby

Wrakowy konkurs miał twarde ograniczenia. Koniecznie pasek, koniecznie od 2 do 4 kadrów. Szkraby nie powstały na konkurs. Miałem pomysł, napisałem go. Vigor go wziął.

KONIEC LISTY

Konkurs Wrakowy przeniósł się na forum Gildii zdaje się w sierpniu 2006. Od tamtej pory powoli odchodzili od niego stali konkursowicze (m.in. Marek Lachowicz, Tomek Pastuszka, Maciej Pałka, Tomasz Zych). W tej chwili konkurs dalej istnieje, ale jest tylko cieniem tego, czym był kiedyś.

Zarówno współpraca z Michałem, jak i sam konkurs były moją pierwszą szkołą komiksu. Po raz pierwszy byłem wystawiony na krytykę ludzi, którzy znają się na rzeczy. A ja laik przyszedłem, co ciekawe pewnie bardziej znany (przez komiksy „Mnichu” i „Shine On”) od każdego z nich. Cieszę się, że mi sodówa do głowy nie uderzyła. Nauczyłem się paru rzeczy.

A potem wróciłem do napierdalania śmiesznych ludzików robiących randomowe rzeczy. Bo w tym się czuję najlepiej.

21 komentarzy

 1. Rozpu pisze:

  Ja bym chciał, żeby znow Duże były prowadzone jak kiedys ._. i milion złotych bym chciał. i miłosci.

 2. ninail pisze:

  Bossi i Bosso to moje pierwsze zetknięcie z Twoją twórczością, a wspominki bardzo interesujące. Bardzo lubię też komiks z mechami jak robili dowcip.

 3. Dzier pisze:

  Wstyd przyznać, ale dobrze czyta się „poważnego” Dema.

  Nie wiem, czy swego czasu odpisałem na maila, a nie chcę wyjść na niewychowanego gbura napiszę: „żaden problem” w odpowiedzi nań.

 4. exifri pisze:

  Lubię, nawet bardzo. „Żyletka” taka prawdziwa :(

  Btw: Dem, czy organizacja Nawikonu kontaktowała się już z Tobą? :) Fajnie by było, gdybyś wpadł.
  (Pozdrowienia od dziewczyny z Balconu, tej z czerwonymi oczami :D)

  • Dem pisze:

   Kontaktowali. Ale jest możliwe, że będę musiał jeszcze po operacji (szczęka, nic wielkiego) być na drugim końcu Polski. Nie chciałem mówić „mooże będę”. Boli mnie, ale zrezygnowałem :<.

 5. Spętany Parapet pisze:

  Kiedy przeczytałem komiks #5 to od razu w miejsce Bosego w głowie wskoczyła mi Rin z Katawa Shoujo ze swoim charakterystycznym grymasem, przez co wybuchłem niepohamowaną salwą śmiechu.

 6. Charism pisze:

  Panie Demie, Panie Demie!

  Kundle i Psie Newsy czekają na wrzucenie! :P

  • magzczarnejhuty pisze:

   Kundli raczej nie będzie, bo teraz są w papierowym albumiku.
   Ale Psie Newsy przydałoby się wrzucić. Jak co to je posiadam w swojej prywatnej kolekcji dzieł Dema, tak samo jak komiks zatytułowany „zyd”, którego w dziale „Ściągaj” nie znalazłem. Chyba, że nie jest on od Dema, ale w takim razie nie wiem jak trafił do kolekcji.

   • Fantom pisze:

    Ano, „Kaznodzieja Żyd” najlepszy xD. Widziałem go dzięki linkowi na dole (gdy Dem remontował Demland.info). Jestem ciekaw, czy jest ciąg dalszy, po tym jak „Bóg nakrył Żyda w kościele” xD

 7. Mości Typ pisze:

  A czym sie teraz zajmuje Vigor?
  Dalej rysuje?

 8. Grosu pisze:

  Kurcze, mam wrażenie że te stare komiksy są przynajmniej klasę wyżej od „Dembskich” rzeczy jakie widzimy teraz. Bardzo podoba mi się ich kreska i czarny humor :) Wiem że preferujesz treść ponad formę, ale jednak nieco lepsza estetyka zawsze poprawia ogólny odbiór komiksu. Gdybyś kiedyś się jeszcze zdecydował na podobny, nieco ambitniejszy że tak powiem projekt chętnie zobaczył bym co z niego wyniknie Dem :)

 9. Nie-stary Brzydal pisze:

  Dzięki Dem za to, że na Polconie sprzedałeś mi „Bossi i Bosso : O jedną umowę za daleko”. Uśmiałem się i kumpel też.

 10. Skrzydlaty Kret pisze:

  Świetne Dembskey !

  Mógłbyś co jakiś czas wstawiać kawałki twojej komiksowej histori , przyjęło by się ;]

 11. Charism pisze:

  „Śmieszne ludziki”. ;_; To tak przykre, ze aż boli.

 12. Kazemitra pisze:

  Masz literówkę, stażem* wybacz za Grammar Nazi. ;c No i ogółem świetne ^^

Napisz komentarz