kw. 2015 19

omacnica - Kopia (2)

Omacnica to stworzona wyłącznie na papier bardziej niż zazwyczaj minimalistycznie zrealizowana historyjka, której akcja w całości dzieje się w jednym mieszkaniu, głównie w kuchni. O tym, jak różni ludzie radzą sobie z problemem robactwa w domu. Okładkę przygotowała Ewa Zaremba-Śmietańska. Komiks będzie miał swoją premierę na Pyrkonie na moim małym stoliku i zaprzyjaźnionych stoiskach (Maginarium i pewnie Yatta.pl). Od poniedziałku 27 kwietnia będzie dostępny w sklepach.

Tekst z tyłu okładki: „Omacnica” różni się od moich poprzednich albumików.

Odkąd pamiętam, ceniłem w komiksie statyczne sekwencje niewiele różniących się od siebie kadrów. Budowanie historii w ten sposób pozwala czytelnikowi odczuć upływ czasu. Dzięki temu może faktycznie poczuć sytuację, a nie tylko czytać kolejne kadry jak przystanki w drodze do finału. Wówczas komiks zaczyna wyglądać jak scena filmowa lub teatralna. Nigdy sam do tego poważnie nie podszedłem i pozwalałem sobie na stosowanie takich zabiegów tylko od czasu do czasu.

„Omacnica” to komiks w całości oparty na małych czynnościach, minkach i ruchach. Szukałem w tym głównie humoru, ale znalazłem też małe obserwacje życia. Było o tyle łatwo, że w życiu sam miałem okazję mierzyć się z różnym domowym robactwem.

Dane techniczne: 24 strony, format A5, okładka kolorowa, wnętrze czarno-białe. Cena 5 złotych.

Przykładowe plansze:

03s 04s 05s 08s